Historie Čelákovic: Pověsti o vzniku města

První díl ze seriálu Historie Čelákovic.

Šellakovice

Na začátek nepsané historie našeho města si připomeňme, co či jakou pověst o původu jeho názvu v tehdejší mluvě zaznamenal a v roce 1854 ve čtvrtém ročníku beletristického časopisu „LUMÍR“ zveřejnil, v letech 1852-1855 v Čelákovicích působící duchovní – kaplan P. Antonín Ladislav Dlask (*1818 †1894), píšící pod pseudonymem Ladislav z Hory.

Mnozí praví, že se má psáti Šellákovice, a důmínku svou zakládají na následující místní legendě, která ovšem na první pohled již prozrazuje, že to plané smýšlení pozdějších časů. Ku konci X. neb na počátku XI. století ubíral se jednoho času sv. Vojtěch z Libice ku Praze a přišel do Velenky, kde prý jenom samí pastýřové bydleli. To zhrozivše se jeho oděvu a kapuce, protože předtím nikdy nic tomu podobného neviděli, jali jej, bili a na Přerov dovedli, kde jej rytíř Brodislav z Přerova na hrádku svém uvězněného držel a bytím trýznil. Až potud ukazuje se v starém zámku komůrka zamřížovaná, kde prý Vojtěch uvězněn byl. Když jej konečně propustili, ubíral se muž svatý pryč a přijda do nedalekého lesa, byl opět chycen a bit, a od toho jmenuje prý se až podnes onen les „Pardusov“. Tak ztrýzněn kráčel dále a prahna žízní přišel nad Přerovem k člověku, který oral a prosil jej o vodu. A když tento neměl, vyžádal sobě od něho bodku (patrně odku, nástroj na čištění pluhu), několikrát ji do pole na vršku ležícího bodl, a hle – vyprýštil se hned ten nejčistší pramen. Na místě tomto stojí nyní kaplička sv. Vojtěcha a pramen křišťálový odtud vytéká. Občerstven ubíral se dále, až přišel na místo, kde nyní Čelakovice jsou, a tu prý bývala vesnice „Kovice“ zvaná. Na přívoze děly se mu prý mnohé nátlaky, tak že rozhorlen z loďky na břeh vystoupiv „šel, lál Kovice“. A tak prý uvykl  lid obecný nazývati Kovice Šellakovice“.  

Mnoho včel, vysoké čelo. Včelákovice nebo Čelákov?

Další pověst o vniku názvu našeho města zaznamenal roku 1865 v „Pamětech královského komorního města Čelákovic“ jejich autor Antonín Ferles, který k ještě výše zaznamenané pověsti  uvedl:

Jinak se zase vypravuje, že jméno Čelákovice má svůj původ od včel – Včelákovice, protože prý tu někdy mnoho včel bývalo.

Také jsem nalezl ještě jiné vysvětlení ke vzniku názvu Čelákovic:

Před dávnými časy se v místech dnešního města usadil lid, který se vyznačoval vysokým čelem a po něm prý osada dostala název Čelákov, která se později rozrostla na Čelákovice.

Jaroslav Špaček

Jaroslav Špaček

„kde není poznání minulosti, nemůže být vize budoucnosti“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest