Návštěva z Thajska v Čelákovicích

Ekologické sdružení Arnika pomáhá nejen v České republice, ale i ve světě s ochranou životního prostředí. Angažuje se m.j. v Thajsku, které dlouhodobě patří mezi asijské ekonomické „tygry“. Rozvoj ekonomiky zde přináší i negativní stránky především ve znečištěném ovzduší. Lidé z nejvíce postižených oblastí se začali bránit a hledají pomoc v dalších zemích, ze kterých čerpají jejich zkušenosti. Aktivisté z nevládní organizace EARTH přijeli do České republiky, navštívili místa známá řešením (neřešením) ekologických problémů. Navštívili Spolanu Neratovice a spalovnu Spovo v Ostravě a 10.4.2018 přijeli také do Čelákovic. Měli zájem o zkušenosti s provozem slévárny TOS-MET a.s. a zajímali se i o další znečišťovatele ovzduší ve městě.

Návštěvu z Thajska doprovázel Dr. Petrlík z Arniky a za aktivisty z Čelákovic jednali Dr. Petr Petřík z Okrašlovacího spolku, Miroslav Iglo z Čelákovického fora a Ing.Josef Žák v letech 2010 až 2014 člen komise pro životní prostředí.  Hosté se zajímali o zdroje znečišťování  ze stránek ČHMÚ kde jsou uvedeny emise od jednotlivých znečišťovatelů (nejnovější jsou z r.2015) a byl jim názorně dokumentován vývoj posledních asi 10 let, ve kterých bylo dosaženo mnoho positivních výsledků. Nejvíce v kladném smyslu zaujala výměna filtrů ve slévárně, která přinesla podle tvrzení odborníků snížení emisí těžkých znečišťujících látek až o 80%. Zaujal též program zlepšování kvality ovzduší Zóna Střední Čechy.

Na otázku jaká je vlastně kvalita ovzduší v Čelákovicích jsme bohužel nebyli schopni odpovědět, neboť nejsou k dispozici výsledky měření provedené za delší období 1 roku a tedy nejde provést srovnání se státními normami. Thajci to nedovedli pochopit. Možná to brzy pochopí vedení města provádějící jen krátkodobá měření a nic neříkající měření spadu. Možná budeme schopni příště odpovědět nejen zahraničním hostům, ale především sobě. Jde o naše zdraví.       

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest