Gól do vlastní brány

Vedení města při jednání 13.12.2017 dosáhlo nečekaného výsledku. Nechutí odpovídat na otázky, urážkami, porušováním zákona a zneužíváním moci příliš neuspělo a dosáhlo jiného výsledku, než vedení města čekalo. Lidé se ptají, zda i jinde vládne tak „blbá nálada“? Proč se o záměrech investic jen mluví a jejich realizace je pomalá a nebo žádná? Otázek po nepovedeném jednání zastupitelstva přibývá.

Odpověď je celkem snadná 

Hledám na internetových stránkách okolních měst příčinu propastného rozdílu úrovně veřejné správy v Čelákovicích a jinde. Jsou naši občané jiní? Ne, jiná jsou vedení okolních měst a na příkladu Lysé nad Labem, Říčan a Českého Brodu vám ukáži v čem.

V Lysé se konalo jednání zastupitelstva ve stejný den jako u nás a vedení města zde k přípravě přistoupilo zcela jinak. Pozvánka obsahovala 25 bodů k projednání a ke každému bodu měli zastupitelé i občané materiál připravený spolu s pozvánkou na stránkách města.  Občané nemuseli tápat v nejasnostech, jak je co myšleno. Nic se netajilo, odpadly zbytečné otázky a jednání skončilo již v 20,30 hodin. Navíc v Lysé mají na stránkách města i knihu došlých faktur a již od 1.1.2015 zveřejňují veškeré smlouvy a to je ve srovnání s naším městem výrazně více. Podobně každý podklad k bodu programu jednání zastupitelů je veřejně přístupný v Českém Brodě. Ještě kvalitněji mají návrh rozpočtu zpracovaný v Říčanech. Zkuste nahlédnout do zápisů z jednání v jiných městech a zaměřte svou pozornost na délku jednání (Český Brod 2-3 hodiny, Lysá 3-4 hodiny, Říčany 3-4 hodiny, Čelákovice průměr r. 2017 je 6 hodin). Je zajímavý i počet jednání, kdy u nás do prosince bylo 5 jednání a v Říčanech 10.

Pozvánka v Čelákovicích obsahovala jen jeden bod, se kterým se mohli občané předem seznámit (Finanční záležitosti). Tápali i naši zastupitelé, neboť nejdůležitější dokument  rozpočet města pro r. 2018 byl ještě 2 dny před jednáním zaslán ve zcela jiném provedení než byl vyvěšený na úřední desce.

Najdi dva rozdíly a vyhraješ služební cestu:

Jakou pozvánku preferujete?

  • Pozvánka na jednání zastupitelstva města Lysá nad Labem (100%, 4 Hlasy)
  • Pozvánka na jednání zastupitelstva města Čelákovice (0%, 0 Hlasy)
  • Je mi to jedno (0%, 0 Hlasy)
  • Nevím (0%, 0 Hlasy)

Počet hlasujících: 4

Nahrávání ... Nahrávání ...
Konstruktivně a slušně vedená diskuze? 

Starosta zasahoval do jednání odebíráním slova občanům, vypínáním mikrofonu a dokonce na návrh radního Opy ukončil rozpravu o rozpočtu po vystoupení dvou občanů (několik dalších se odpovědí nedočkalo). Zde byl jednoznačně porušen zákon o obcích, neboť každý z občanů má podle zákona právo pokládat své otázky a obdržet na ně odpověď. Konečně, tak to prohlásil i starosta, ale jednal jinak. Občané platí daně, a tedy přispívají do rozpočtu a měli by znát, kam jejich peníze směřují. Hledala jsem v zápisech zastupitelstva a minimálně 10 let se něco podobného nestalo. To, že rozpočet našeho města není zpracovaný moderní formou, na to bych si asi zvykla, ale nemít možnost ptát se, kdy je plánovaná oprava naší ulice, to prostě nelze. Celkové nedorozumění mezi běžným občanem a vedením města vyplývá také z malého rozsahu Zpravodaje města Čelákovice obsahujícího pouze 31 stran a to ještě v silně cenzurované podobě. V Říčanech je běžně jejich Kurýr tištěný na 60 až 84 stranách (4 strany věnovány dotazům občanů a odpovědím vedení města). Českobrodský Zpravodaj je tištěn na 68 stranách.

Co říci závěrem, je nejvyšší čas na změnu stylu hry vedení města plné argumentačních faulů, nedovolených zákroků, chybějícího tahu na branku a postrádající smysl pro fair play. Je třeba změnit přístup k informovanosti občanů a též k ochotě vůbec s občany jednat. Tak to alespoň měl ve volebním programu starosta Pátek, jen realita je jiná. Jinak budou stále padat „góly do vlastní brány“, jako tomu bylo v případě pořadu Černé ovce a také při jednání zastupitelstva 13.12.2017. Lži a předvádění síly jen dál prohlubují propast mezi vedením města a běžným občanem.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest