Kupujeme chytrou lampu!

To je tak, když se Pat a Mat rozhodnou pro další zlepšovák. Vymyslí si, že by bylo fajn, kdyby to jejich město bylo moderní a protože zrovna četli, že se v Praze připravuje projekt Smart city, tak proč by naše Čelákovice nemohly být taky Smart. Asi každý, kdo viděl tenhle večerníček, ví jak to s těmi nápady v podání Pata a Mata dopadá. V našem městě to bohužel dopadne stejně, akorát to bude mít celkem vysokou cenu.

Projekt, který neexistuje

V posledním Zpravodaji jsem si se zvědavostí přečetl článek o pilotním projektu Smart City v Čelákovicích. Článek jsem si přečetl vícekrát, protože jsem stále nemohl objevit, kde se o projektu v článku píše. Chlapci se nám marně snaží vysvětlit, co že to vůbec “Smart City” znamená, pak nás informují o tom, co všechno bude dělat Praha, že v rámci integrované dopravy budeme moci používat elektronické jízdenky a na závěr to korunují informací o projektu “Participativní navrhování udržitelných budov”, který by byl aplikován v případě jeho podpory při rekonstrukci budovy bývalé školy v Sedlčánkách. Použití “by byl aplikován v případě” si úplně v klidu můžete přeložit, že nic takového v plánu není. Hmm, tak kde je ten projekt? Ano zapomněl jsem na lampu. Budeme mít novou lampu. Chytrou. Bude se zaměřovat na to samé co koše na směsný odpad a chytré lavičky v Praze. No, nebude.

(v Praze) Konkrétními projekty jsou koše na směsný odpad napojené na internet nebo instalace chytrých laviček, které umí dobít mobilní telefon, připojit se na wi-fi či získat aktuální informace o počasí či o stavu ovzduší. V Čelákovicích bude bezplatně instalována chytrá lampa veřejného osvětlení v ulici J. Zeyera, která se bude zaměřovat na podobné aktivity.

Co to vlastně “Smart City” je

Pamatujete si doby, kdy se mobilnímu telefonu prostě a jednoduše říkalo mobil? Pak se to najednou zvrtlo a místo mobilu všichni začali říkat, že mají smartphone a vy jste z ničeho nic měli v kapse “hloupý” mobil. Jak lidé se smartphopny, tak i lidé s hloupými mobily používali své miláčky stále stejně tzn. jen na smsky a volání, ale už se nenaučili využívat funkce “smartphonu”, které jim díky různým sensorům, operačnímu systému, napojení na cloudové služby takový chytrý telefon nabízel. A to je stejný problém s chytrou lampou a s chytrými městy obecně. Žádný projekt “chytré město” totiž neexistuje. “Chytré město” je pouze termín obecně definující využití informačních a komunikačních technologií při správě města. Použitím moderních technologií se dá zefektivnit správa města, usnadnit a zpříjemnit život občanům a v konečném důsledku ušetřit peníze. Ne, lampa s wi-fi, led lampou a stojanem na kola sama o sobě “chytré” město nedělá.

Co umí a co nám přinese “chytrá” lampa

Nic moc. Asi ušetří nějakou korunu, protože má úsporné LED osvětlení. Bohužel nikdo neví kolik, protože  nikdo neudělal analýzu spotřeby energie pouličních lamp v Čelákovicích a nespočítal kolik by se dalo uspořit. Pouliční LED solární lampy se dají pořídit mezi 15-40 tis. bez stožáru (cca 80 tis se stožárem). Město Čelákovice bude kupovat (že se zatím na 6 měsíců jedná o pilotní projekt tzn. zdarma, je jen běžná “chytrá” obchodní strategie) chytrou lampu za 325 tis (bez souvisejících služeb tzn. bez poplatku za SIM kartu, bez souvisejícího softwaru atd.). Co dalšího bude umět naše chytrá lampa? Bude nám poskytovat internet, sbírat informace o hluku, teplotě, prachu a vlhkosti. Jo a pak taky bude sloužit jako stojan na kola. Hmm, takže to co zvládnou senzory za pár tisíc, tak my budeme mít za 200 tis? Selský rozum mi říká, že tady něco není v pořádku.

Tak tohle je ta naše nová “chytrá” lampa
Kde chybí rozum,  chytrá lampa nic nezachrání

Dobrá, stěžovali jsme si, že se tu neměří čistota vzduchu, tak nám vedení města chce vyjít vstříc a budeme mít lampu co nám bude čistotu měřit nepřetržitě. Co myslíte, bavil se někdo z vedení města s odborníky na životní prostředí, zda tato chytrá lampa měří přesně to, co nás v Čelákovicích trápí? Samozřejmě, že ne. Ono totiž není měření jako měření a existují různé druhy znečištění. Takže budeme mít nějaká data, ale nikdo je nebude analyzovat a už vůbec se nebude výstupy měření řídit. Jak to můžu tvrdit? Lehce! V roce 2011 nám měření řeklo, že máme problém s prašností. Koncepce kraje nám říká, že máme problém benzo(a)pyren. V roce 2016 se stala havárie v TOS-Metu a rada zasedala. No a kromě toho, že zasedala, tak radní Choura dostal za úkol jednat s TOS Metem o opatřeních, která by jednak zabránila případné havárii druhak by pomohla zlepšit kvalitu ovzduší ve městě. Co myslíte, existují nějaké výstupy z jednání, konkrétní opatření, koncepce týkající se problematiky životního prostředí konkrétně zlepšování kvality ovzduší? Ale kdepak, nic takového nebylo, není a nebude. Když řídí město Pat a Mat, tak se něco tak sofistikovaného dělat nebude. Koupí se lampa. Chytrá lampa.

Potřebuje město Čelákovice “Chytrou” lampu?

Nepotřebuje. Město Čelákovice potřebuje spoustu věcí a mnohem důležitějších. Co by mohlo potřebovat a co by mohlo v rámci svých možností realizovat, by mělo vyplynout z nějaké úvodní analýzy (např. ze strategického plánu rozvoje), podle které by se pak mělo při realizaci jednotlivých projektů postupovat (akční plány rozvoje). Jenže tady se postupuje zcela obráceně a řeší se věci, které někdo má a nabízí je a vedení města vymýšlí, proč je koupit. To je chyba a je to přesně případ chytré lampy. Její případný nákup rozhodně nevyplývá z nějaké potřeby. Schválně se zeptejte obyvatel dělnických domků nebo Jiřiny, zda by raději vodovod nebo opravu kanalizace, anebo chytrou lampu. Dokážu si přestavit, že bychom mohli využít moderních technologií a bez problémů realizovat projekty rozklikávacího rozpočtu, digitalizaci všech dokumentů a následného zpřístupnění občanům, modernizaci webu, online připomínkování územního plánu atd. To jsou reálné příklady, které se pomocí chytrých řešení dají realizovat a byly by ku prospěchu nás všech. Chytrá lampa je jen projekt, který někde někdo viděl (pravděpodobně v Praze) a rozhodl se, že ho chce, protože se mu to líbí a hlavně protože bude vypadat “chytře” a moderně před voliči.

A co je vlastně na tom špatně, že chceme být “smart” a moderní?

Bohužel všechno. Od způsobu jak se celý projekt prezentuje až po to jakým způsobem se vybírá řešení a dodavatel. Co takhle si nejdříve říci, že by bylo fajn vypracovat koncepci “chytrého” města, která nám řekne co všechno by se dalo s využitím moderních technologií zefektivnit, kde by se dalo ušetřit a kde by mohly moderní technologie přinést užitek v každodenním životě občanů města, ustanovit komisi z odborníků, kteří by tuto koncepci připravili, zapojit veřejnost a prostřednictvím veřejné diskuze identifikovat hlavní potřeby, vyhledat konkrétní řešení a nechat si zpracovat nabídky, tak aby se dalo spočítat kolik to všechno bude stát a kolik to přinese na úsporách a až pak se rozhodnout, zda to naše město potřebuje a zda na to vůbec má. Pro inspiraci jak by měla vypadat analýza, koncepce a plánování “chytrého” města nemusíme létat do Číny nebo Koreje. Stačí si zajet do Písku (detailní koncepce “chytrého” města Písek) a já nemusím být jaderný fyzik, abych nedokázal určit, co se všechno musí udělat, aby to dávalo celé smysl a aby se zbytečně nevyhodily peníze z okna. V případě Pata a Mata mám jedinou jistotu a tou je, že u jedné lampy to neskončí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest