Vedení města dlouhodobě odmítá demokratickou diskusi s jeho oponenty

Jako předseda apolitického sdružení se nevyjadřuji k politice samosprávy. Dnes udělám výjimku týkající se mediálních sítí, kde se prezentují vedoucí představitelé našeho krásného města.

Začnu starší zprávou od starosty. Dne 9. 4. 2020 starosta Čelákovic Ing. Josef Pátek oznámil téměř pěti tisícovce členů diskusního FB fóra Čelákovice, že již nebude odpovídat na dotazy občanů. Důvody, které ho k tomu vedly, blíže nesdělil. Můžu se však domnívat, že souvisí s kritikou jeho lži týkající se prodeje Milovických bytů v Milovickém echu, na kterou neuměl adekvátně reagovat a hned vzápětí zveřejnil uvedené prohlášení. Je známo, že se starosta vyhýbá jakékoliv kritice a z tohoto důvodu se také neúčastní jakýchkoliv veřejných debat, kde by musel čelit nepříjemným otázkám. Facebooková skupina Čelákovice – otevřené fórum je spravována nezávislým správcem, který příspěvky a komentáře nepohodlné pro vedení města nemaže, ale hlavně do této skupiny mají přístup aktivní občané, kteří ví o fungování města více než by si pan Pátek přál.

Tímto způsobem chce zřejmě působit i ve vedení kraje, kam kandiduje a kde se alibisticky vyhnul jakékoliv odpovědi, jak dokládá jeho starší příspěvek:

Pro mne podobná prohlášení de facto znamenají, že se ještě více omezuje možnost veřejné diskuse se samosprávou města. Jako jediná možnost zůstává starostův FB profil a jeho soukromá FB skupina s matoucím názvem Čelákovice. Skupina má téměř sedm tisíc členů, ovšem mě do této rádoby veřejné skupiny „demokraticky“ odmítá přístup. Spravuje ji on, místostarosta Studnička a radní Kužílek (všichni zvolení za ODS), ale přece je to jeho osobní stránka, a z té si přece může vyhodit, koho chce. Tak proč ne názorové oponenty? Doslova mi pan starosta po několika vyhýbavých odpovědích napsal, že: „FB skupina Čelákovice je soukromou skupinou, se kterou město Čelákovice nemá nic společného.“ To ale není pravda, neboť na ni běžně sděluje občanům zprávy z města z pozice starosty a jednoho času ji dokonce vykazoval jako oficiální městskou.

Skupinu založil pan Pátek ve stejném roce, jako vzniklo diskusní fórum města, které bývalo čilým komunikačním kanálem. Ale dnes? Ticho po pěšině. Posuďte sami:

Když jsem pátral, čím to je, narazil jsem na složitý schvalovací systém, který téměř znemožňuje se do něj přihlásit, a tak odolají jen ti nejvytrvalejší, jejichž příspěvky se nechávají tzv. vyhnít.  

Radnice „promlouvá“ k občanům prostřednictvím Zpravodaje města Čelákovic, kterému šéfuje, kdo jiný než zmiňovaný místostarosta Ing. P. Studnička, Ph.D., který si ostražitě hlídá nezávadnost obsahu a např. publikovat tam informaci byť pouze o tom, že chce náš spolek sázet stromy, se stává nemožné. Pro názory zastupitelů je tam vyhrazeno čtvrt stránky, vše ostatní zabírají texty točící se většinou kolem propagace radnice, kde nejvíce fotografií patří starostovi a jeho dvěma místostarostům.

A jak se může prostý občan tedy zapojit do práce obce? Nijak, pokud nejde na ruku současnému vedení. A ani potom vlastně ne, protože počet poradních a iniciativních orgánů samosprávy se smrskl na minimum, jak dokládá soupis zrušených komisí rad města ještě z časů, kdy zde fungovala koalice korigující rozpínavost současné vládnoucí garnitury.

Jako odborný spolek, který se ve městě věnuje životnímu prostředí, stojíme naprosto mimo zorné pole představitelů města . Aktuálně místostarosta Ing. Miroslav Opa, Ph.D. si navíc nedávno neodpustil neférovou kritiku údajně nedostatečné činnosti ekologických iniciativ ve věci kvality ovzduší, poté, co starosta oznámil výsledky interní schůzky ke kvalitě ovzduší, na kterou jsme opět, jak jinak, nebyli přizváni.

Stačí navštívit naše stránky www.celakovice.org nebo přečíst si pár článků na tomto webu, aby bylo jasné, že to není pravda. Radnice naopak systematicky uhýbá před jakoukoliv součinností s ekologickými iniciativami.

Jaké iniciativy měl na mysli pan místostarosta Opa, netuším, vím v Čelákovicích pouze o jedné, která se dlouhodobě snaží o zlepšení kvality ovzduší v našem městě. A tou je Okrašlovací spolek čelákovický, který vstupuje do správních řízení, pořádá petice a oslovuje vedoucí představitele. Díky naší činnosti zde mj. funguje měřicí stanice ČHMÚ.

Totalitě se daří nejlépe tam, kde je minimum informací, omezuje se kritické myšlení a odmítá se odborná debata. Takový stav samozřejmě vyhovuje těm, kteří se opájí pouze počtem lajků, krmí občany líbivými informacemi, a deformují tak veřejný prostor. V tom vidím největší nebezpečí současné demokracie. Nenechme si ji vzít a přijďme ke krajským volbám 2. a 3. října 2020!

RNDr. Petr Petřík, Ph.D.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest