Stromky pro potomky po dvou letech

Před dvěma lety byla zahájena výsadba ovocných stromů v lokalitě Krátká Linva, na východním okraji našeho města. V následujícím článku se pokusím vysvětlit důvod jejího vzniku, způsob, jakým jsme postupovali i výhled do dalších let.

Ovocné stromy v krajině jsou užitečné hned z několika důvodů.

Kromě produkce ovoce pro člověka a různé živočichy, nabízejí v době květu potravu včelám i jinému hmyzu, poskytují místo k odpočinku pro ptactvo i člověka a mají bezpochyby i estetickou hodnotu. Obzvlášť patrné je to v místech s nízkým výskytem stromů. A to je přesně náš případ. Velké plochy polí protnuté cestou, lemovanou nevyužitými travnatými pásy. Ideální místo pro výsadbu. Nutno dodat, že zdroj kvalitního ovoce ve volné krajině jsem v okolí našeho města neobjevil. Snad jen několik dožívajících hrušní.

Tato výsadba je v několika ohledech poměrně originální.

Je financovaná výhradně ze soukromých zdrojů, bez využití jakýchkoliv dotací. Díky tomu jsou velmi nízké náklady na pořízení (cca 300 Kč za stromek s příslušenstvím-s dotací zpravidla 800Kč až několik tisíc Kč) a krátká doba od nápadu po realizaci. Stačil souhlas majitelů pozemků a zemědělců, kteří na nich hospodaří. Ti nám vyšli vstříc a ještě umožnili odběr vody pro zálivku z jejich zavlažovacího systému.

Takto si představuji kvalitní spolupráci!

Zvláštní péče byla věnována výběru vhodných odrůd i podnoží. A to s ohledem na chuť a odolnost. U jiných výsadeb bývá toto spíše výjimkou, než pravidlem. Díky tomu by za několik let mělo být k ochutnání spousta kvalitního ovoce. Jako plus lze označit i fakt, že v návrhu nového územního plánu je v těchto místech zakreslena právě ovocná výsadba. Že taková akce není žádná „masovka“ je vcelku pochopitelné. Navzdory tomu se i při třetím ročníku našlo několik nováčků, ochotných ve svém volném čase, za vlastní peníze a na cizím pozemku, vytvořit něco hodnotného, co tu po nich při troše štěstí zůstane a bude užitečné jim i dalším generacím.

Aby vše nevyznělo příliš optimisticky, uvedu několik menších problémů, se kterými bylo třeba se vypořádat. Při prvním ročníku se nedostavilo několik lidí, kteří si stromek zaplatili. Ale účastníků byl dostatek, takže se podařilo bez problémů všechny stromy vysadit. V následujícím roce nás potrápil hálčivec hrušňový, který měl na svědomí několik hrušní. V další sezóně se použil jeden postřik a hrušně prosperovaly bez problémů. Větší škody na třešních způsobil v obou sezónách moniliový úžeh. Ale vzhledem k velmi nízkým cenám samotných stromků to nebyly škody zásadní a stromky byly nahrazeny. Zvěř zatím žádné škody nezpůsobuje. Několik polámaných větví měli na svědomí velcí dravci, snažící se na stromky sednout. Proto byla pro ně postavena dvě sedátka, která si poměrně rychle oblíbili. V rámci výsadby jsme odvezli do sběrného dvora 2 vozíky za auto, plné odpadků z přilehlého remízku. Jednou ročně děláme sběr odpadků podél celé cesty a je potěšující, že je jich stále méně.

A co do budoucna?

V případě zájmu veřejnosti se výsadba rozroste, jinak bude zachováno stávajících 35 stromů. Na návrší s kruhovým výhledem byla na podzim 2016 vysazena lípa malolistá. Letos byl urovnán povrch v jejím okolí a usazen kámen s rokem výsadby. Příští rok na jaře by měla přibýt dřevěná lavička. Do pěti let by měly být všechny nyní vysazené stromy téměř soběstačné. Zálivka se omezí jen na období většího sucha. Opora nebude třeba. Výchovný řez jen dle potřeby, maximálně jednou ročně. Dvakrát až třikrát do roka se bude sekat tráva, která se využije jako mulč, případně se zkompostuje a použije opět ke stromům. Pravidelným sekáním a vyhrabováním by mělo postupně dojít k zvětšení druhové pestrosti trav a tím i k jejich větší estetické hodnotě.

Pokud se podaří postavit silniční obchvat města a schválit nový územní plán dle současného návrhu a pakliže budeme mít osvícené osazenstvo radnice, bude okolí města protkáno sítí cest pro pěší a cyklisty, kolem nichž budou vysázeny kilometry stromořadí. Potom se naše výsadba stane součástí oblíbených vycházkových tras. V té době již nabídne kolemjdoucím po většinu sezóny osvěžující občerstvení.

Na závěr bych rád poděkoval všem, kteří byli ochotni přidat ruku k dílu a doufám, že jim chuť do práce ještě nějaký čas vydrží.

Další informace o aktivitách nejen kolem výsadby, naleznete na stránkách místního okrašlovacího spolku:

www.celakovice.org

Seznam vysazených odrůd:

třešeň-Kaštánka, Rivan
jabloň-Matčino, Angold, Karmína, Nabella, Florina, Discovery, Vanda
hrušeň-Hardyho, Jana, Konference, Bohemica, Alfa
slivoň-Gabrovská, Katinka, Č.Rodna
moruše černá
ořešák-Mars

Podobná výsadba kterou stojí za to navštívit.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest