Strop spadl, hasič zraněn. Co se ještě musí stát?

Strop nám spadl, strop nám spadl. Jak pak nám ho opraví?

Reportáž ČT o opravě stropu v Čelákovicích – Černé Ovce
Pochybná oprava podhledů gymnázia na úkor bezpečnosti dětí

Vývoj kauzy v čase

Začátkem roku 2017 spadl strop. Během odstraňování havárie se zranil jeden hasič a jako důvod havárie bylo zjištěno špatné provedení konstrukce podhledů. Město se rozhodlo pro realizaci nových stropů dle nového projektu. V projektu obsažené kvalitní řešení zůstalo jen na papíře. Dodavatel zrealizoval opravu z levnějších materiálů necertifikovaných pro používání na stavbách v ČR, nedodržel montážní postup a co víc nad schodišti nebyly původní stropy opraveny vůbec. Z těchto důvodů realizace nesplňuje požadavky na požární bezpečnost. Město bylo hned na začátku rekonstrukce upozorněno autorizovaným inženýrem pozemních staveb na nedostatky jak po stránce použitých materiálů, tak i po stránce kvality realizace stavby. Myslíte si jednoduchá situace s jednoduchým řešením. Chyby se napraví a život půjde dál. Omyl. Celá kauza dospěla do stádia, kdy se o ni zajímají celorepubliková média. Aktuálně přinášíme reportáž z pořadu Černých ovcí vysílanou 4.12. na ČT1. Záznam reportáže.

Kontrolní den je jen rande, znalecký posudek je jen teorie a starosta usvědčen ze lži.

Po několikero pokusech zástupců veřejnosti získat možnost kontroly zjištěných závad, byl začátkem srpna pozván zástupce rodičů ing. L.Č. na kontrolní den stavby. Zde si společně se stavebním dozorem potvrdili zjištěné nedostatky. Sám stavební dozor prohlásil, že provedení je špatné a nejsou dodrženy předepsané vzdálenosti závěsů a profilů atd. Světe div se, zápis z tohoto dne neuvádí žádná závažná zjištění natož pak účast zástupce rodičů. Z reportáže Černých ovcí se pak můžeme dozvědět, že se nejednalo o kontrolní den, ale jen o schůzku na stavbě. Na pořádnou kontrolu v podobě místního šetření nebyl prostor, a protože šlo všechno tak rychle, bylo vše v pořádku. Zvláštní logika, a hlavně nulový zájem o kontrolu. Znalecký posudek objednaný dodavatelem materiálu pak dotváří obraz toho, jak vedení města ohýbá realitu. Znalec Ing. J. K. přiznává, že nezkoumal skutečný stav věci, ale jen vhodnost technického řešení na základě projektové dokumentace. Oproti tomu znalecký posudek renomovaného znalce Ing. L.B. , který vznikl na základě místního šetření, potvrdil všechny dosud odhalené nedostatky a navrch přidal pár nedostatků dosud nezjištěných. Korunu všemu nasazuje pan starosta Pátek, který bez uzardění předvádí, jak si znalec Ing. J. K. udělal strop laboratorně a zapálením provedl zkoušku. Co na tom, že pan znalec vzápětí tvrdí, že využil protokol ze zkušebny v Rakousku, potřebné hodnoty dopočítal a že sám žádné zkoušky neprováděl. Pan starosta přesto tvrdí, nevědom si svého přistižení při lži, že je věrohodnější neexistující praktická zkouška než znalecký posudek vytvořený renomovaným odborníkem na základě místního šetření. Konfrontace pana redaktora zástupcem společnosti Rigips nepotřebuje komentáře.

Pan starosta právě předvádí hlavní číslo jeho představení nazvané “Neexistující laboratoř: Hoří podhled!”. Podle neověřených zpráv získal právě díky tomuto kouzlu lukrativní angažmá v Las Vegas. Dle oslovených znalců je tento trik naprosto unikátní až nemožný.
Platí, kdo lže, ten krade?

Skupina na opravě zainteresovaných osob od projektanta, dodavatele materiálu i prací přes stavební dozor až po představitele města a úřadu jsou semknutí jako správný tým. Dostali dobře zaplaceno z veřejných peněz a tak drží basu. Nehodí se jim předkládat účty a nikomu dokazovat, zda byla oprava provedena správně či dokonce v souladu se zákonem. Tak se to dělá, aby všichni v týmu byli spokojeni. Vlk se nažral a koza zůstala celá. Odpovědnost všech zúčastněných za bezpečnost dětí v budově je nulová. Kdyby nebyla, zaujalo by město jiný postoj a zjednalo nápravu. Místo o předkládání papírů na obhajobu nerealizovaného řešení by se staralo o skutečný stav věcí. Jejich děti do této školy nechodí a ohroženy by v případě havárie nebyly. Musíme čekat, až se stane neštěstí, nebo existuje řešení?  My čekat nechceme a co vy? Přijďte 13.12. od 18h na zastupitelstvo města Čelákovice a ptejte se.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest