Trocha historie Okrašlovacího spolku

Okrašlovací spolek čelákovický (původně Okrašlovací spolek pro Čelákovice, od r. 1935 Spolek okrašlovací a zahrádkářů v Čelákovicích), který v letošním roce slaví své 120. výročí založení si zaslouží samostatné zpracování své nezanedbatelné mnohaleté historie.

Okrašlovací spolek a jeho časopis „Pro krásu domova“

Do násilného zastavení jeho činnosti v roce 1951 nastoleným poúnorovým komunistickým režimem to byla jedna z nejaktivnějších a nejúspěšnějších společenských organizací v našem městě a která také ve městě zanechala výrazné stopy své činnosti mj. v úpravách ulic a parků. Zde při příležitosti pátého výročí jeho znovuvzkříšení v r. 2013, za což náleží velký dík několika nadšencům v čele s panem RNDr. Petrem Petříkem, chci upozornit na málo známou skutečnost, že v r. 1938 začal spolek vydávat i svůj časopis „Pro krásu domova“, který bohužel s nástupem okupace zanikl.

Pamětní medaile Okrašlovacího spolku

Dále bych rád upozornil i na skutečnost, že nedlouho před svým zánikem vydal spolek dvě medaile. První raženou ve stříbře a tombaku ve firmě J. Hönela v Čelákovicích podle návrhu čelákovického rodáka akad. soch. Jaroslava Šajna spolek vydal při příležitosti padesátiletého trvání spolku. Na líci nese mimo městského znaku v opise název „SPOLEK OKRAŠLOVACÍ A ZAHRÁDKÁŘŮ V ČELÁKOVICÍCH“ a na rubu postavu sedící ženy podávající misku s ovocem a hrozny a opis „PRO KRÁSU DOMOVA“. Druhá medaile pak byla ražena v bronzu a postříbřeném hliníku v mincovně v Kremnici. Byla zhotovena rovněž podle návrhu Jaroslava Šajna. Na líci je znázorněno poprsí podle obrazu H. Foelixe z Trevíru, pod ním letopočty 1699-1773. V opise je uvedeno „RODÁK ČELÁKOVSKÝ VÝZNAČNÝ SKLADATEL JAN ZACH“, na rubu znak města a kolem opis „NA PAMĚŤ 250. VÝROČÍ NAROZENÍ S. O. A. Z. 1949“.

Jaroslav Špaček

Jaroslav Špaček

„kde není poznání minulosti, nemůže být vize budoucnosti“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest