Okrašlovací spolek čelákovický oslavil 120 let

Podle archiválií se 5. března 1898 poprvé sešel Okrašlovací spolek pro Čelákovice. Roku 1935 byl přejmenován na Spolek okrašlovací a zahrádkářů v Čelákovicích, ale již v roce 1951 byla činnost na dlouho přerušena, abychom v roce 2013 navázali. Tehdy ve spolku působily stovky členů, dnes je to skupina 12 nadšenců. Co vlastně děláme?

Baví nás stromy

Proto jsme po dohodě s majiteli a místními zemědělci vysadili přes 30 ovocných stromů podél polňačky mezi Mochovem a Čelákovicemi. Spolu s Městským domem dětí a mládeže Čelákovice a Gymnáziem Čelákovice jsme vysadili další stromy na dětském hřišti jako pomoc invalidnímu kamarádovi. U příležitosti Husova výročí jsme ve spolupráci s Husovým sborem v Čelákovicích podpořili další výsadbu stromu. Stromy i chráníme. Na náš návrh byly tři staleté duby mezi Lázněmi Toušeň a Čelákovicemi prohlášeny za památné. Záleží nám na tom, aby se budovaly cyklostezky, kvůli kterým se nebudou muset zbytečně staré stromy kácet. Proto jsme s krajským úřadem projednali náš návrh neasfaltové cyklostezky ze Sedlčánek do Přerova nad Labem. Vstupujeme také do správních řízení, abychom zabránili neoprávněným kácením městských velikánů.

Vzděláváme a vedeme k lásce k přírodě a naší vlasti

Pořádáme přírodovědné exkurze nejen pro skauty do okolní přírody a za památnými stromy. Vydali jsme průvodce po stromech v Čelákovicích a přednesli několik přednášek nejen v Čelákovicích, ale i v Lysé nad Labem, Poděbradech nebo Brandýse nad Labem. Uspořádali jsme i výstavu fotografií „Pozoruhodné stromy Čelákovic“. Ve spolupráci s místními školami pořádáme různé soutěže spojené s poznáváním přírody. Se zahrádkáři jsme připravili soutěž o nejkrásnější balkon, okno a zahrádku v Čelákovicích. Našich akcí se pravidelně účastní desítky lidí.

Uklízíme a pečujeme o své okolí

Ve spolupráci se spolkem Dělnické domky se pravidelně účastníme celorepublikové akce Ukliďme Česko! Dostalo se nám za to i ocenění od hejtmana a předsedy ČSOP. Upravili jsme také např. okolí čelákovického kostela. Záleží nám na přírodě, a proto jsme pomohli pohrabat stařinu na orchidejové louce. Usilujeme také o vyhlášení Arazimových tůní součástí rezervace.

Bojujeme za čistší vzduch

Ve spolupráci s Nadací VIA jsme vydali brožuru pro 4 500 domácností, v níž se např. dozvíte, co dělat při smogové situaci nebo přečtete výsledky měření vzduchu v Čelákovicích. Sestavili jsme petici za čistý vzduch, kterou podepsalo už kolem 500 lidí. Pořádali jsme několik besed na téma kvality ovzduší pod záštitou poslankyně Parlamentu ČR a za podpory hejtmanky.

Čestné členství uděleno panu Jaroslavu Špačkovi

Je nám ctí oznámit, že v podvečer 5. března 2018 u příležitosti 120. výročí vzniku Okrašlovacího spolku čelákovického jeho předseda P. Fišera v doprovodu člena výboru P. Petříka předali plaketu čestného členství panu Jaroslavu Špačkovi, dlouholetému řediteli Městského muzea v Čelákovicích.

Pan Špaček se ve vztahu k našemu spolku zasloužil mj. o zachování archivních sbírek zachycujících historii okrašlovacího spolku a dále nám napomohl nashromáždit pro Archeologických ústav AV ČR cenné mapové údaje k připravovanému vyhlášení základů raně novověkého mostu u Lázní Toušeně za kulturní památku. Neopominutelné zásluhy p. Špačka pro město Čelákovice jsou dostatečně známy z jeho nominací na Výroční cenu města Čelákovice, kterou podpořily stovky lidí.

Schváleno! Seznamte se prosím s naší výroční zprávou za loňský rok

Na schůzi 21. 1. 2018 jsme schválili výroční zprávu za rok 2017, která je nyní v elektronické podobě k dispozici zde.

OSLAVTE S NÁMI A VZPOMEŇTE NA TRADICI. A ČEKEJTE PŘEKVAPENÍ!

Petr Petřík

Petr Petřík

Okrašlovací spolek čelákovický (www.celakovice.org)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest