Jak se kácely zdravé lípy kvůli novému chodníku

Všechno začalo tím, že se na nás v březnu 2017 v rámci zákonem daného informování obrátila vedoucí odboru životního prostředí na městském úřadu v Čelákovicích pí Z. Mutínská. Město požádalo jejich odbor o pokácení dvou vzrostlých lip v Kollárově ulici. Vše kvůli stavbě „Čelákovice, chodník Sedláčkova – Kollárova“. Marně jsme na webu města o připravované stavbě hledali nějaké informace, i když projektová dokumentace (PD) na rekonstrukci chodníku byla zpracována údajně již v červnu 2016. Nikde jsme nic nenašli a vygúglili jedinou stopu, ale ejhle. Přístup zakázán a to trvá dodnes!

Nechce se mi dodržovat technologické postupy? Jak jednoduché! Stačí pastelka, křížek a se stromy je amen.
Původní projekt

Nu což, zašli jsme se tedy podívat na úřad, kde jsme nahlédli do oné „tajné“ dokumentace a jaké bylo naše překvapení, když jsme zjistili, že původní projekt ještě s lípami počítal (i s ochrannými rošty).

Aktualizovaný projekt

Aktualizovaný projekt ale měl již lípy přeškrtnuté, což znamená, že budou skáceny.
Mimochodem ty rošty umíme a máme je třeba v Kostelní ulici:

 

S posudky to u nás umíme

Aby se neřeklo, nechal si odbor životního prostředí zpracovat „dendrologický posudek“ od ing. Nováčka. Je to spíš součást stavebního projektu nežli něco jiného. Posuďte sami z tohoto jednostránkového dokumentu:

V ulici Kollárova se nachází dvě vzrostlé lípy, které rostou těsně vedle stávajícího chodníku. Chodník je tvořen betonovými dlaždicemi, které jsou vlivem přirůstání kořenů nadzvedávány a dochází k deformaci profilu chodníku. Vjezd do domů u lípy blíže k železniční trati je tvořen betonovými deskami. Projekt obnovy počítá s rozšířením chodníku, kde obrubník prochází skrz kmeny dvou líp. Pro náročnou demolici stávajícího povrchu a technickou náročnost zbudování nového základu chodníku je pravděpodobné, že se nepodaří dodržet potřebné technologické postupy, kterých je nutno dbát při ochraně kořenů v kořenovém prostoru. Vzhledem ke stáří a zdravotnímu stavu těchto stromů nelze zaručit jejich dlouhodobou perspektivu na stanovišti. Proto doporučuji stromy nahradit novou výsadbou uzpůsobenou nově vzniklému prostoru.

Celé to „pan znalec“ zakončuje tím, kolik prostoru potřebuje vzrostlý strom a tady mu to vychází, že je tedy lepší ho raději pokácet. Zajímavá logika, když stromy jsou zdravé a evidentně jim tedy stávající prostor vyhovuje.

Jako přes kopírák byl také odstaveček z aktualizované PD, který je nadepsán „vliv stavby na životní prostředí“. Argumentují tam opět technologickými postupy pro ochranu dřevin, které nelze dodržet. Jaké že to ty postupy jsou a že v původní PD to šlo, už tam nepíší:

Dvě vzrostlé lípy u stávajícího chodníku, které již značně deformují jeho profil, doporučuji před zahájením stavebních prací odstranit včetně kořenového systému, neboť jsou v kolizi se stavbou. Stavební práce předpokládají odtěžení materiálu za stávajícího chodníku a založení nového v jejich kořenovém systému. Při ponechání na místě nelze dodržet předepsané technologické postupy pro ochranu dřevin.

Oba dokumenty nepravdivě tvrdí, že dochází k deformaci chodníku, protože mírné nadzdvihnutí lze pozorovat pouze u jedné lípy.

Naskýtá se otázka, kdo tedy vlastně chodník široký pomalu jak dálnice navíc ve slepé ulici potřebuje. Chlapi z Metrostavu a Swietelsky Rail CZ Rail, kteří připravují blízký podchod, se nestačili divit. Říkali, že lidi stejně budou chodit jako teď středem silnice. Místa je tam dost.

Abychom představili, o kom mluvíme, dali jsme sem pár fotek:

Pěkné stromy? Nám se také líbily. Proto jsme je navrhli zdejšímu odboru životního prostředí za památné, ale neuspěli jsme. Od začátku nám bylo jasné, že odbor kácení povolí. Máme s ním totiž své zkušenosti. Vydali jsme se tedy do boje. Že to bude boj s větrnými mlýny, už jsme tak trochu tušili. Podali jsme několik odvolání nejdříve na město, pak na kraj a dokonce na ministerstvo, ale nic to nebylo platné. Kdo chce podrobnosti, může si počíst.

Petice je cár papíru

Nepomohla ani petice, kterou podepsalo přes 100 občanů Čelákovic. Na ní lze hezky ukázat přístup současné vládnoucí samosprávy k občanům. Petici zastupitelstvu města, kde občané žádali vedení města, aby přehodnotilo plány na odstranění lip v Kollárově ulici, jsme odevzdali 9. listopadu, ale zastupitelé ji projednali až na svém zasedání 13. prosince 2017. Před tím petici sice projednala Rada města, ale bez účasti veřejnosti a vedení města zařadilo petici na projednání zastupitelstvem pod nicneříkající bod Různé. Naštěstí nás informoval zastupitel T. Janák, který petici dostal v podkladech. Dobře utajený bod k naší petici proti kácení se dostal na projednání až po více než sedmi hodinách jednání ZM před druhou hodinou ranní. Vydržel jsem a přednesl zastupitelům svůj vzkaz. Výsledek? S petičním výborem se nikdo z města nebavil a naše argumentace nikoho nezajímala. Nicneříkající usnesení bylo schváleno a mé vystoupení nestálo ani za to, aby bylo aspoň heslovitě přepsáno (RNDr. P. jsem já, kdybyste nevěděli ;), jak navrhoval jeden z ověřovatelů zápisů (T. Janák) k doplnění. Nebylo mu vyhověno, zápis proto nepodepsal, ale přesto ho zveřejnili.

Pařez jako pařez
Kam zmizely aleje – jedna letecká fotka je z roku 1954 a druhá z roku 2007. Zdroj: mapy.cz a kontaminace.cenia.cz

Stále nerozumím tomu, proč v Čelákovicích radnice na jedné straně vynakládá peníze na ošetření stromů (lípy byly nedávno ošetřeny a jedna dokonce korunovou vazbou; ne zrovna levná záležitost), staví zbytečné chodníky, kvůli kterým si nechá vypracovat projekt, který s lípami nejprve počítá, a pak je stejně nechá pokácet. Dřevo zmizelo kdoví kam. Našim lípám s pravidelnou péčí rozhodně nehrozil např. pád větve nebo pád stromu, jak někdo nyní tvrdí. Stejně tak není pravda, že oproti minulosti tu máme více zeleně. Stačí se podívat na leteckou mapu z 50. let z Čelákovic pod nádražím a vidíme, že vzrostlých stromů zde výrazně ubylo!

 

Komise pro životní prostředí, která by se tím mohla nestranně zabývat, nebyla současným vedením radnice obnovena.

 

Výsledek anabáze jsou dva pařezy, na nichž lze odhadnout, že se jednalo o zcela zdravé mezi 70–90 lety staré jedince.

Smutný konec? Místo dvou máme šest!

To je tedy taková pěkná tečka za tím naším případem, mohli bychom zvolat po cimrmanovsku.

Je to ale smutný konec. Proto nesmíme dopustit, aby se opakoval. S lidmi je potřeba mluvit, je to jedna z povinností politiků. Proto jsme si je zvolili a za to jsou placeni z našich peněz. Bavil se s námi někdo, že tu chtějí chodník, kvůli kterému porazí české národní stromy?

Že jde dělat chodníky, aniž se pokácí jediný strom, už vědí i v Ostravě sedm let, tak proč ne my? Bo Ostravak by to řešil asi takto:

Kurňa, lidi, nenechme si tu s… na hlavu!

A nakonec foto, kdy v ulici ještě fungovaly uhelné sklady a porovnání s dneškem.

Lípy přežily nacisty, komunisty, ale nepřežily současné vedení radnice. Abychom ale nekončili úplně negativně, tak díky nám tu místo lip vysadí šest nových lip. Co je to ale oproti velikánům. Čest jejich památce!

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest