Kniha o čelákovickém kostele z pohledu PhDr. Ladislavy Petiškové

Emeritní ředitel Městského muzea v Čelákovicích Jaroslav Špaček přidal nedávno do úctyhodné řady  svých více jak tří set bibliografických – odborných i popularizačních – záznamů  poslední opus: publikaci Z historie čelákovického děkanského chrámu Nanebevzetí Panny Marie.  Ke spolupráci na díle, zahrnujícím  časový oblouk zhruba devíti set let  existence kostela  (od přelomu 12 a 13. stol. ) povolal  jako editor svazku také několik specialistů; ve svých poměrně rozsáhlých autorských kapitolách zúročil své poznatky z archeologických výzkumů a badatelské činnosti, kterým  se věnuje od roku 1958.  Kniha je opatřena rozsáhlou obrazovou dokumentací, soupisem literatury a jmenným rejstříkem a vyšla péčí vydavatele M. Tichý a spol., s.r.o. Čelákovice a několika sponzorů.

Dnes pětasedmdesátiletý J. Špaček, jemuž se vášní a osudem stala  archeologie a historie Čelákovic a Polabí, překvapil nejvíce  své spoluobčany (jako editor a spoluautor) mohutným kompendiem čtyř svazků, dvou  Kroniky města  Čelákovic (2006 a 2007) a dvou Kroniky obce Sedlčánek (2009 a 2016); ve své nové knize se zaměřil na podstatně užší téma,  to si však také vyžádalo  skutečně rozsáhlý průzkum  archivních materiálů, které sám průběžně po léta rozhojňoval i  svou  kontinuální fotografickou činností. Výsledkem je jak zasvěcený výklad, tak skutečně výjimečný  konvolut  vyobrazení, jakým se může pochlubit jen málokterá církevní památka lokálního významu. Právě díky svému bohatému pramennému zabezpečení  se  Špačkova  kniha stala  sondou nejen do oblasti církevní historie mimo hlavní centra, ale současně i průhledem  do osudů  obyvatel  čelákovické farnosti, ať už šlo o události dějinné  (např. důsledky husitského hnutí), nebo  příběhy  jednotlivých donátorů chrámu.

Kniha  Z historie čelákovického děkanského chrámu Nanebevzetí Panny Marie není – jak je  z názvu patrné – kratochvilným čtením ani senzací pro televizní obrazovky. Tato záslužná práce Je určena čtenářům ale i věřícím, kteří si uvědomují cenu znalostí o  místě a regionu ve kterém žijí; občanům, pro které  je vědomí jejich  kulturních  kořenů  posílením kolektivní  identity. Může být i velkým poučením pro  vzdělanou mládež, kterou může znalost dějin místního chrámu  vybízet k dalšímu hlubšímu studiu památných míst naší země.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest