Z historie čelákovického děkanského chrámu Nanebevzetí Panny Marie

V neděli 3.června 2018 byla v usedlosti pana Milana Tichého v Rybářské ulici 154 slavnostně představena nová kniha emeritního ředitele Čelákovického muzea a známého znalce historie našeho města pana Jaroslava Špačka. Knihu doprovodil úvodním slovem P.Mikuláš Uličný administrátor čelákovické farnosti v letech 2014 – 2017. Cituji několik slov z úvodu : “Jak vypadá chrám, takové společenství lidí zde bydlí”, lze slyšet od turistů a poutníků. Tato publikace jistě přispěje k většímu povědomí a úctě k tomuto klenotu (konec citace).

Vznik této krásné knihy je zásluhou celého kolektivu spolupracovníků a velký význam má i nevšední přístup pana Milana Tichého, který knihu vydal.

Nejen o kostelu

Najdete zde mnoho historických faktů nejen o budově kostela, ale i fary a vzpomenuta je i historie varhan a třeba i osudy zvonů. Text je doprovázen celou řadou fotografií, které odhalují místa o kterých i pravidelní návštěvníci kostela neměli ani zdání. Zvlášť působivé jsou fotografie z posledních let, kdy farnost spravoval P.Uličný. Život farnosti byl díky nadšení mladého faráře intenzivní a není divu, že i na podobě chrámu se nové podmínky projevily. Byla provedena rekonstrukce interiéru, instalováno ozvučení a moderní vytápění. Hlavně počet farníků (především mladých) se navýšil a to se pak projevilo při farních dnech, křtech, svatbách, prvním svatém přijímání, biřmování atd.

Popisovat blíže knihu není nutné neboť již jméno autora je zárukou kvality dokázané při vydání obdobných publikací např. Kroniky Čelákovic a Sedlčánek. Pro “ochutnání “přikládám” fotokopie několika stran knihy včetně fotodokumentace z představení knihy, která oficiálně přišla na svět jen pouhý jeden den po 75 narozeninách autora. Kvalita je daná především láskou k historii a městu Čelákovice pro jehož muzeum pan Jaroslav Špaček pracoval desítky let. Zanícení pro práci historika se ne vždy potkávalo s doceněním a tak s velkým očekáváním budeme sledovat rozhodnutí zastupitelů, kteří mají odsouhlasit nominaci na držitele Výroční ceny města za r.2018.

Kronika města Čelákovice III

Při dobrém zdraví, které panu Špačkovi všichni přejí se můžeme m.j. ještě dočkat dalších publikací. Nejvíc se těším na připravovanou kroniku města Čelákovice III ( z období totality). Věřím, že se další knihy dočkáme a bude tím z velké míry dokumentovaná historie Čelákovic.

Díky pane Špačku.

Se svolením autora zveřejňujeme ukázku z knihy o našem kostelu:

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest