Z opravdového zákulisí města

Možná jste se setkali s předvolebním seriálem prezentovaným na youtube pod názvem “Ze zákulisí Čelejkměsta“ a jak tvrdí jeho producenti je to dokumentární pořad, kde každý z dílů zavede nejen občany města Čelákovic do zákulisí správy a fungování města Čelákovice. Tímto článkem bych rád laťku v poodhalování správy a fungování města posunul o kousek výše a na příkladu jedné konkrétní veřejné zakázky zavedl čtenáře do zákulisí opravdového.

Jak to všechno začalo

V březnu 2017 vedení města uzavřelo smlouvu o dílo na projektovou dokumentaci opravy sádrokartonových podhledů za 156.000,-Kč.

Z projektové dokumentace má být poznat, co se má udělat a také v jakém rozsahu, tzn. kolik toho má být uděláno. V tomto případě jde o nové podhledy, a tak se z projektu dozvíme, v jaké konkrétní místnosti má být proveden který typ tj. materiálové složení podhledu. Nikde ale nenajdete, kolik mají jednotlivé místnosti metrů čtverečných. Je to divné, vždyť v článku 2.2 smlouvy s projektantem je jasně uvedeno, že bude zpracovaná podle vyhlášky a ta jasně odkazuje na předepsaný rozsah dokumentace, cituji: „s popisem účelu využití místností s plošnou výměrou“.  Formální chyba? Nevím, ale každopádně je to něco, co znesnadňuje další práci s cenou za zakázku, ale i něco co bylo zaplaceno ale nedodáno.

Jediným údajem o výměře je tak pouze podklad pro ocenění realizace – příloha smlouvy o dílo se zhotovitelem, tzv. Soupis prací a dodávek. První otázka, která člověka napadne je, kolik se asi tak opraví metrů za těch 7 milionů, o kterých se psalo, že to bude stát?

Metr sem metr tam

Protože oprava spočívá ve výměně starého podhledu za nový, selský rozum napovídá, že plocha odstraněného podhledu bude stejná jako plocha nového. Ale ono ne.  Plochy v soupisu oscilují od 1627 m2 odstraňovaného podhledu až po 4209 m2 montáže nové izolace. 4209 není 1627 řeknete si, jak na ta čísla vlastně kdo přišel? To se neví a tak nezbývá, než si opatřit chybějící tabulku místností.

Podle ní začíná být jasno. Ve skutečnosti je to 1652m2 a to se od 1627m2 zas tolik neliší, aby stálo za to o tom psát, jenže rada schválila a starosta objednal změnovým listem č. 2 sádrokarton na dalších 72 m2 a naopak nebyly vůbec opraveny podhledy nad třemi schodišti na ploše 106 m2. To ke všemu nikdo nikdy neschválil. Kolik tedy ty jednotlivé drobné dělají v součtu? Mám rád, když jsou věci uspořádány bez chaosu, proto jsem ta čísla překlopil do této tabulky

756.199,- Kč si někdo jen tak odnesl, aniž by za to něco poskytl.

Není profil jako profil

Největší porcí malé velké domů je v tomto příběhu změna materiálu nosného rastru podhledu. Ta spočívá v tom, že v projektu navržený rastr z tzv. UA profilů smontovali z běžných CD profilů. Zdá se to jako banalita nebýt toho, že cenový rozdíl v obou materiálech je obrovský. Samotný UA profil je o hodně dražší než CD profil a dražší jsou i jeho upevňovací prvky. Rozdíl v ceně najdete i ve smluvním Soupisu prací. K té záměně došlo také bez jakéhokoliv odsouhlasení a také bez promítnutí do ceny.  Čtenář, který v libovolném ze všech odsouhlasených změnových listů nalezne tuto zásadní změnu, dostane lízátko.

Kdopak má doma nový akustický podhled?

Za pozornost stojí i montáž akustického podhledu. Tam si město objednalo podle změnového listu č.2 474m2 tj. v přepočtu cca. 1320 ks desek 60×60 cm.  Nakonec je ale na stropě méně desek, cca. 1255 ks. Další drobné doma. Desky sesazené k sobě vytvářejí jakási obdélníková pole a ta mají být olemována lištou. Podle změnového listu č.2 v celkové délce 1080 m. Neprovedlo se. Skutečná délka je 799 m.

Výčet není konečný, ale pro utvoření obrazu o tom, jak to u nás chodí, snad dostatečný.

Za dobře odvedenou práci musí přijít zákonitě další odměna.

Závěrem nabízím ještě dva malé bonusy:

1/ Rekonstrukce byla bez podhledů nad schodišti, tzn. bez neprovedených ale zaplacených 106 m2, dokončena v srpnu 2017. V únoru 2018 během jarních prázdnin nechalo vedení města těch 106 m2 předělat a znovu zaplatit, tentokrát za cenu 330.000,- Kč s DPH.

2/ V lednu 2017 zadal starosta objednávku na projektovou dokumentaci ústředního topení a rastrového podhledu v rozsahu dle přiložené cenové nabídky za 98 200,-Kč. V odevzdané dokumentaci i v jejím seznamu ale úplně chybí, tzn. vůbec nebyla vypracována a ani odevzdána dokumentace za celkem 34.000,- Kč, (návrh podhledů za 18.000,- Kč a návrh osvětlení za 16.000,-). Vlastně ani nebyly potřeba, protože jsou obsaženy v dokumentaci objednané smlouvou s jiným projektantem. A jím byly i dodány. Vystavená a proplacená faktura je ale na plnou částku 98 200,- Kč.

Komu přistála malá domů?

Je toto vše omyl? Nepozornost? Totální lhostejnost? Krádež? Organizovaná krádež? A kde ty peníze jsou, když ne v podhledech? Na zakázce se aktivně podíleli projektant, stavební dozor, stavbyvedoucí, zástupci města včetně jeho vedení a příbuzných. Tvrdím, že o ode mne se k nim informace o nesrovnalostech prokazatelně dostaly. Omyl a nepozornost můžeme škrtnout.

Autor je projektant a autorizovaná osoba v oboru pozemní stavby.

 

2 názory na “Z opravdového zákulisí města”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest