Zpackaná modernizace ČOV

Chtěl bych zde jednoznačně vyvrátit nesmysly pana Pátka uveřejněné v aktuálním srpnovém Zpravodaji v článku “Investice ve městě”:

“Chtěl bych zde jednoznačně vyvrátit nesmysly, které šíří opozice o zpackané modernizaci čistírny v letech 2011–2012. Nebýt této modernizace, tak je kapacita ČOV vyčerpaná už několik let a navíc modernizace s letošní investicí moc nesouvisí. “

Modernizace ČOV varianta brod

Vyčerpaná už několik let? To jako vážně? Ona ale už je vyčerpaná několik let! Že letošní investice s modernizací moc nesouvisí? To se jako dneska staví čističky odpadních vod za desítky miliónů, aby se po několika letech do nich další milióny musely znovu jen tak investovat? Ale souvisí. A hodně. Modernizace ČOV byla zpackaná už od samého začátku. Její projekt byl připraven již za starosty Klicpery a v r.2011 se nové vedení města rozhodlo jej použít bez řádného prověření zda odpovídá skutečným potřebám města. Bylo dostatek času projekt aktualizovat, ale nestalo se.

  1. Od samého počátku byl projekt poddimenzován. V r.2006 byla modernizace ČOV naprojektovaná na 10474 EO (ekvivalentních obyvatel – Je potřeba pochopit co je to počet ekvivalentních obyvatel ). V době 2011-2012 realizace však Čelákovice měly 11070 obyvatel (ne EO, ale obyvatel s trvalým bydlištěm v Čelákovicích) tzn. v době spuštění modernizace ČOV jela přes svoji původně plánovanou kapacitu. BYL POUŽIT PROJEKT, KTERÝ NAPROSTO NEODPOVÍDAL SKUTEČNÉ POTŘEBĚ MĚSTA!
  2. Nový provozovatel v 1. pololetí 2016 zjistil (informační dopis starostovi 13. 5. 2016), že látkové i hydraulické zatížení ČOV přesáhlo projektované hodnoty a inicioval vydání uzávěry připojování na jednotnou kanalizaci. Měrná kampaň ukázala, že podle množství splaškových vod a látkového zatížení, pracuje naše čistička pro 15 tis. EO. Aktuálně (k 1.1.2018) mají Čelákovice 11526 trvale hlášených obyvatel tzn. během let 2011 až 2017 došlo k nárůstu cca 400 obyvatel což odpovídá omezené a v posledních 4 letech nulové nové výstavbě. Při takto malém nárůstu trvale hlášených obyvatel je naprosto jisté, že v době spuštění zpracovávala ČOV zhruba 14000-14500 EO (ekvivalentních obyvatel) tzn. JIŽ V DOBĚ SPUŠTĚNÍ MUSELA BÝT KAPACITA ČOV PŘEKROČENA O CCA  40%. 
  3. Při plánování se tak nějak obecně zapomíná na platný Územní plán města (ÚP – platný od  r. 1994), který počítá s několika lokalitami rozvoje (Krátká linva, V Prokopě atd.) a o strategickém plánu rozvoje ani nemluvě. Na ten se už pár let práší někde v kanceláři u pana starosty  tzn. JIŽ PROJEKT NEPOČÍTAL S ROZVOJEM MĚSTA DLE PLATNÉHO ÚZEMNÍHO PLÁNU (ÚP)
  4. Aktuální intenzifikace ČOV zvýší kapacitu na 17tis EO tzn. rezerva bude 2000 EO. Což je rezerva tak na 5 let. Připojovat se totiž bude v následujících 1-3 letech nově Záluží (35O obyvatel), bytový dům garážníků (200 obyvatel), developerský projekt V Prokopě (400 obyvatel), Dělnické domky (200 obyvatel), takže celkem během 2-3 let 1150 obyvatel (odhadem 1300 EO).  To je jen o projektech o kterých mám informace. Kolik dalších rodinných domků či bytů se během následujících let skutečně postaví těžko odhadovat. Každopádně skutečná rezerva po intenzifikaci bude necelých 1000 EO. 
  5. Podle Strategického plánu rozvoje se počet obyvatel Čelákovic v r.2030 má pohybovat kolem 16 tisíc. Při tomto počtu by měla mít čistička kapacitu zhruba 21 tis. EO.  Takže za 5 let budeme stavět další ČOV. Prvotní investice za 40 mil a po 6 letech přidáváme dalších 10 mil a po dalších 5 letech budeme stavět úplně novou ČOV za dalších 40 mil? Přitom nárůst  je za posledních 6 let pouhých 400 obyvatel. Žádný masivní rozvoj. Žádné megalomanské developerské projekty. To je hodně divné. NE, JINAK NEŽ ZPACKANÁ MODERNIZACE ČOV SE TO NAZVAT NEDÁ!

Tady nás někdo vodí za nos

Starosta Pátek v rozhovoru pro internetový magazín (Čti doma 19.7.2018) tvrdí: “My máme už od začátku vizi, jak by měly Čelákovice vypadat. Té se držíme, i když to není snadné. Developerské firmy by samozřejmě své projekty chtěly realizovat, my však říkáme ne. Velké díky patří všem starostům Čelákovic od roku 1989 za to, že město ubránili. Divoká developerská výstavba by Čelákovicím neprospěla “

  1. Vize jak mají Čelákovice vypadat je zohledněna v Územním plánu (ÚP), regulačních plánech (kéž bychom je měli) a hlavně ve Strategickém plánu rozvoje města Čelákovice do roku 2030. Ne, opravdu to není o snech jednoho pana Pátka a jeho skvělém týmu.
  2. Těžko mohou developerské firmy realizovat své projekty, když je od roku 2016 stavební uzávěra, ČOV jede přes svoji plánovanou kapacitu a stále není nový ÚP!
  3. O jakých developerech to vlastně pan Pátek mluví? Byli to snad Číňani, Korejci, Laponci či Marťani? Ze zápisů RM a zastupitelstva se nedozvíte ani o jednom velkém developerském projektu. V katastrální mapě žádného velkého developera taky nenaleznete. Tak tedy kdo, kde a kdy?
  4. Ve volebním programu ODS z roku 2010 se dozvíte, že ODS měla v plánu realizovat dvě obytné zóny “Nad Přerovskou cestou” a “Mochovská”. Nezrealizovala se ani jedna. Proč? Zřejmě proto, že už tehdy měl pan Pátek své “vize”.

Za Špačka, Šaldy i Klicpery se stavělo

A jak to vlastně je s těmi starosty od r.1989 co město ubránili? První nová zástavba rodinných domků započala někdy v roce v roce 1994 (lokalita Třebízského, územní rozhodnutí r.1994) a mohu s jistotou tvrdit, že starostové Špaček, Šalda i Klicpera se ničemu nebránili! Konečně jsou zde nové lokality Třebízského, Jiřina, Pod Přerovskou cestou, Sedlčánky Jih, Nedaniny, Rybníčky. A to se nebudu zmiňovat o tom, že pan Pátek už byl od roku 2006 zastupitelem, takže se mohl zvesela bránit zlým developerům. Bránil? Nebránil. A jaké lokality byly zrealizovány za pana Pátka? Jo, vlastně ta ČOV.

Lajdáctví pokračuje

Pane starosto nejen zpackaná modernizace čistírny, ale také nezodpovědně zpracovaný návrh nového územního plánu (ÚP) ve kterém se údaje o čističce rozcházejí s potřebami města, skutečně ukazuje jak to vlastně s tím naším městem myslíte.

Zde jsou slova místostarosty ing.Sekyry pronesená m.j. 29.3.2017 na jednání zastupitelstva :
“Úprava vyplní rezervu 2. tis. Ekvivalentních obyvatel. A to je bez zásadních stavebních úprav na stávající ČOV. Navýšení kapacity nad tento rámec bude vyžadovat velké stavební úpravy, samozřejmě financování – dotace, a prostor, protože ten tam není.”
dotaz občana: “bude to stačit jako kapacita pro územní plán?
Místostarosta Sekyra stručně odpovídá – “myslím, že rozhodně ne.”

Takže si to zrekapitulujme. Původní modernizace nestačila na tehdejší potřeby města. Aktuální intenzifikace ČOV nebude stačit pro ÚP. Moudrý člověk se z chyb poučí a už je neopakuje. Ne, u nás v Čelákovicích takový luxus nelze očekávat.

Stačí se podívat do návrhu nového územního plánu (ÚP) a nestačíte se divit. Navrhované hodnoty zpracovatelkou územního plánu (ÚP):

“Kanalizační systém je zakončen na ČOV Čelákovice o maximální kapacitě 10474 ekvivalentních obyvatel. Pro další rozvoj města je nezbytně nutné zvýšení kapacity ČOV na 14000 EO (významná vodohospodářská stavba VHS 02). Navýšení kapacity ČOV je možné provést v rámci areálu stávající ČOV a nemá proto žádný územní dopad”

Tady nám ty počty nějak nesedí.

Za čtyři roky nashledanou

Kdo je tady lajdák lajdácký? Pan Sekyra? Zpracovatelka ÚP? Co dělá místostarosta Ing.Studnička odpovědný za územní plán (ÚP)? Za čtyři roky si bude v dalším předvolebním PR článku pan Pátek honit triko jak brání Čelákovice před zlotřilými developery a realita bude úplně stejná jako dnes. Čistička odpadních vod bude opět na hranici své kapacity a nová výstavba nebude možná. Ve Zpravodaji si přečteme článek o překvapivé potřebě nové ČOV a my se budeme jen divit. Další milióny a roky protečou jakoby nic. Točíme se v bludném kruhu jen a jen proto, že je někdo lempl a my mu baštíme jeho pohádky.

 

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest