Kdy skončí trápení s neexistencí vodovodu, kanalizace a osvětlení v dělnických domcích?

Jako předsedkyně Spolku dělnické domky (SDD) sleduji vývoj a možnosti řešení nevyhovujících podmínek k bydlení v této lokalitě už řadu let. Co mne na vývoji celé situace nejvíce mrzí? Samozřejmě si uvědomuji, že se jedná o lokalitu, které dlouhodobě nebyla věnována pozornost a vznikla zde řada problémů, které je potřeba rozplétat s rozvahou a současně podle zákonných norem. Avšak domnívám se, že současné vedení města neprojevuje aktivní zájem lidem z dělnických domků skutečně pomoci. Nepostupuje efektivně, používá prostředky, které skutečné řešení zbytečně oddalují. Viz citace z MATERIÁLU Č. 3. 1 PRO ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA MĚSTA ČELÁKOVIC Č. 16/2016 DNE 14. 12. 2016, str. 5: V roce 2021 (!) je plánována výstavba kanalizace v lokalitě Dělnické domky v předpokládané hodnotě 6 mil. Kč.“

Mrzí mě, že pan starosta nedokázal jednoznačně zodpovědět otázku, proč obyvatelům dělnických domků není stávající vedení města nakloněno prodat pozemky pod jejich nemovitosti a v čem jsou pozemky pro město strategické. Dále mě mrzí zpochybňování faktu, která část územně plánovací dokumentace je správná a která ne, ačkoli písemné vyjádření zpracovatele hovoří jasně. Mrzí mě, že dodnes nebyly spolehlivě vyvráceny obavy místních lidí, že snaha zachovat zde zónu pro bydlení je jen maskovací manévr, neboť za našimi zády probíhá vyjednávání s čínským investorem. Logicky mě napadá, že kdyby spolek v lednu 2016 takzvaně nesednul na lep, mohla být změna územního plánu dnes již hotová a Stavební úřad by měl zjednodušené rozhodování.

Přes všechny rozpory a zklamání Spolek dělnické domky několikrát nabídl pomocnou ruku. Snaží se působit jako mediátor, prostředník, připravený jednat se všemi, kteří mají snahu opravdu pomoci, a to bez ohledu na jejich politickou příslušnost. Cílem SDD není předvolební boj a vykopání válečné sekyry, nýbrž zlepšení životních podmínek lidí, kteří jsou už skutečně zoufalí.

Z čeho mám naopak radost? Že funguje alespoň spolupráci s městem a Technickými službami v rámci dobrovolných úklidů. A také, že Rada ohledně zadání nové dokumentace k zasíťování hlasovala jednomyslně, v této otázce snad historicky poprvé. Kéž by tato jednomyslnost pokračovala i nadále! Po zastupitelstvu města dne 20. 9. 2017 nezbývá než doufat, že tentokrát se věci skutečně pohnout dopředu. Jak dlouho budou místní obyvatelé, nevyjímaje seniory a malé děti, i nadále chodit pro pitnou vodu k hydrantu, splachovat wc do septiků, šlapat po zabahněných „chodnících“ a dávat si pozor, aby je ve všudypřítomné tmě někdo nepřepadnul, jasné není.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest