Jak pracuje Rada města Čelákovice?

Nahlédnout více pod pokličku naší městské radě mohli občané již od roku 2010, protože od té doby se začaly zveřejňovat do té doby neveřejné zápisy z jejího jednání. To prosadila tehdejší koalice, v níž zasedal i náš člen M. Iglo, který osobně informoval občany o dění na svých internetových stránkách Čelákovice místo pro život. Věc nevídaná. Kromě on-line přenosu zasedání zastupitelstva města jsme v tehdejší koalici požadovali, aby v nově zveřejňovaných zápisech z rady města bylo vždy patrné, jak kdo hlasoval. Bohužel to již dnes neplatí, protože po volbách 2014 to současné vedení města opět vrátilo do starých kolejí a schovává se za kolektivní orgán zřejmě ve strachu nad možnou zodpovědností ze svých kroků. Kauz, kde by hrozila trestní odpovědnost, je totiž dost, ale o tom na jiném místě.

Rada města postrádá v Čelákovicích své odborné poradní orgány

V každém moderním města srovnatelném s Čelákovicemi mívá Rada města podle zákona o obcích své poradní a iniciativní orgány. Také za tehdejší koalice jsme jich zřídili dost, ale většina nepřežila volby v roce 2014, neboť vládnoucí většině byly komise namíchané z odborníků a zaměstnanců úřadu zřejmě jen na obtíž. Takto se neobnovila komise pro životní prostředí, komise pro kulturu, sport a cestovní ruch (chcete-li pozdější komise pro sport) a bezpečnostní komise byla pro jistotu zrušena v roce 2016.

Máme tu nesmyslnou komisi pro přípravu turnaje v jogku. Pro koho asi…

Pozoruhodná je ovšem Komise pro přípravu turnaje v jogku zřízená v roce 2017, v níž zasedá zastupitel M. Spilka, jednatel nově otevřené korejské restaurace v Čelákovicích, kde na základě prohrané sázky obsluhuje starosta Pátek a místostarosta Studnička. Zdá se Vám to divné a trapné zároveň? Nám taky. Tito tři pánové absolvovali cestu do Jižní Koreje (pan Pátek a Studnička městem placenoupoznámka autora: původní formulace zahrnovala zastupitele Martina Spilku, za což se mu omlouvám). , kde navázali potřebné kontakty, jak píšeme na jiném místě. Není snad transparentnější způsob provázání politiky a byznysu?

Potřebné komise v Čelákovicích chybí

Proč nemáme v Čelákovicích poradní orgán samosprávy pro životní prostředí (tj. komise rady města nebo výbor zastupitelstva města), když v okolních srovnatelných městech je to zcela běžnou praxí? Nabídl jsem starostovi Pátkovi naše odborné kontakty, ale odmítl je. Témat je dost, kde lze přidat ruku k dílu. Ať už je to péče o zeleň a její rozumné plánování nebo kvalita ovzduší (disponujeme výsledky měření pro identifikaci zdrojů znečištění a máme návod, jak dál řešit tento problém). Komise pro životní prostředí tu fungovala celé čtyři roky od 2010–2014 a jmenovala ji právě rada města, které tehdy předsedal ten samý starosta jako dnes. Čeho se bojí dnes? Připojujeme přehled měst, kde se konstruktivní a odborné práce lidí pro lepší životní prostředí nebojí.

 1. Lysá nad Labem – Komise pro životní prostředí a veřejný pořádek (3 členové)
 2. Brandýs nad Labem – Komise pro životní prostředí (9 členů)
 3. Úvaly – Komise pro životní prostředí a hospodářství (11 členů)
 4. Český Brod – Komise pro životní prostředí (9 členů)
 5. Nymburk – K. správy majetku a životní prostředí (7 členů)
 6. Neratovice – K. pro vzhled města a životní prostředí (7 členů)
 7. Benátky nad Jizerou – Komise místního hospodářství, podnikání a životního prostředí (8 členů)
 8. Poděbrady – Komise pro životní prostředí a městskou zeleň (19 členů!)
 9. Mladá Boleslav – Komise pro životní prostředí a environmentální výchovu (16 členů)
 10. Říčany – Komise životního prostředí

Členové MAS Střední Polabí, kteří mají výbory nebo komise: Borek, Lázně Toušeň, Podolanka, Káraný, Nehvizdy.

 Usnesení RM nikdo nekontroluje

Zveřejňují se zápisy z usnesení RM, ale už nikde nelze dohledat, zda se tato usnesení plní. Pro příklad nemusíme chodit daleko. Vraťme se k otázce kvality ovzduší. V zápise z RM z 24. 5. 2016 čteme:

 1. RM ukládá starostovi iniciovat úpravu integrovaného povolení v části týkající se kapacit. Dodnes nevíme, zda někdo splnil či nesplnil.
 2. RM ukládá vedoucí odboru životního prostředí, aby ve spolupráci s dotčenými orgány zajistila odběr a analýzu vzorku spadu akreditovanou laboratoří. Splnila/Nesplnila? Nikde není nic uvedeno.
 3. RM ukládá starostovi prověřit možnosti instalace monitorovacího systému v okolí areálu společnosti TOS – MET. Splnil/nesplnil? Nikde nic uvedeno není. Stačilo jen vystavit objednávku.
 4. RM pověřuje radního Ing. Miloše Chouru jednáním se společností TOS-MET ve věci instalace kontinuálního monitorovacího systému na všech výduších s filtračním zařízením a dalších technologických zařízeních. Splnil/nesplnil? Nikde není nic uvedeno.
 RM v Čelákovicích občany ke svému rozhodování nepotřebuje

Nakonec čtenáře chci seznámit s přístupem kolektivního orgánu města, jak se zabývá podnětem podle petičního zákona. Ano, jedná se o petici proti pokácení stromů v Kollárově ulici jako malá ukázka přístupu současné vládnoucí samosprávy k občanům.

Pokáceným stromům nepomohla ani petice, kterou podepsalo přes 100 občanů Čelákovic. Petici zastupitelstvu města, kde občané žádali vedení města, aby přehodnotilo plány na odstranění lip v Kollárově ulici, jsme odevzdali 9. listopadu 2017, ale zastupitelé ji projednali až na svém zasedání 13. prosince 2017. Před tím petici sice projednala Rada města, ale bez účasti veřejnosti a vedení města později zařadilo petici na projednání zastupitelstvem pod nicneříkající bod Různé. Naštěstí nás informoval zastupitel T. Janák, který petici dostal v podkladech. Dobře utajený bod k naší petici proti kácení se dostal na projednání až po více než sedmi hodinách jednání ZM před druhou hodinou ranní. Vydržel jsem a přednesl zastupitelům svůj vzkaz. Výsledek? S petičním výborem se nikdo z města nebavil a naše argumentace nikoho nezajímala. Nicneříkající usnesení bylo schváleno a mé vystoupení nestálo ani za to, aby bylo aspoň heslovitě přepsáno (RNDr. P. jsem já, kdybyste nevěděli ;), jak navrhoval jeden z ověřovatelů zápisů (T. Janák) k doplnění. Nebylo mu vyhověno, zápis proto nepodepsal, ale přesto ho zveřejnili.

Vážení, takto pracuje námi placená Rada města Čelákovice. Kdo chce, pojďte to změnit a přijďte mne podpořit v letošních volbách.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest