Zpravodaj – značně pokřivené zrcadlo

První číslo Zpravodaje města Čelákovice r.2018 se o mnoho neliší od předcházejících, ale je již citelně poznamenané komunálními volbami. Články nám mají ukázat, jak se nám pod vedením největšího a nejlepšího starosty Pátka dobře žije. Zřejmě vejde do historie, jako učebnicový příklad klamu. Titulní strana oznamuje ohromující zprávu, že pitnou vodu budeme mít o 5,- Kč levnější. Na titulní straně se nedozvíme, co bude dražší a o kolik, kolik peněz bude promrháno a nejsou zde uvedeny  ani smutné detaily rozpočtu a investičních akcí.

“Český sen” aneb kouzla v Čelákovicích

Ty akce mají většinou velké zpoždění, a pokud je současné vedení města vůbec zvládne zahájit, bude to opravdu zázrak. Jistě nám před volbami oznámí: volte nás, zázraky umíme na počkání. Příkladem může být plánovaná nová sportovní hala. Nevíte, kde že ji máme? Stačilo pořídit novou fasádu na tělocvičně u učiliště s velkým nápisem SPORTOVNÍ HALA. Máme splněno? Jak by měla vypadat sportovní  hala můžeme vidět v Nehvizdech. Sportovní hala u nás měla být podle strategického plánu rozvoje postavena do konce r.2015, nápis nestačí.

Zázraky umíme na počkání. Nejdříve jedna neexistující laboratoř a teď sportovní hala. Prostě náš “Český sen”.
Návrat do budoucnosti IV

Nevím, co se dozvědí čtenáři Zpravodaje ve zveřejněném rozpočtu. Dle toho se údajně bude budovat vodní hospodářství za 138 mil. Kč. Co mě to napoví? Ohromná suma, ale ta většinou každoročně nebývá současným vedením z velké části realizována. Co budou stát jednotlivé akce? Pánové Pátek a Studnička se chlubí, že jsou lepší v rozsahu rozpočtu než v r.1968!!! (Proč ne 1918)? Škoda, že rozpočet neporovnali s jinými městy a navíc by se měli pochlubit i porušením zákona při jeho projednání. Měli totiž na webových stránkách zveřejnit detailní rozpis, umožňující občanům podat připomínky při projednávání na zastupitelstvu, rozpravu k rozpočtu předčasně ukončili, takže někteří občané nedostali slovo.

Řídit město s námi můžete, ale běda pokud to nebude podle našich představ

Starosta Pátek již počátkem volebního období naznačil, že si nenechá do vládnutí mluvit. Dnes však pánové Studnička a Pátek píší: „POJĎTE MĚSTO ŘÍDIT S NÁMI, zabezpečíme další rozkvět města při respektování principů udržitelného rozvoje“. To je i na mne silná káva. Vždyť nepotřebují poradní orgány rady města jinde zcela běžné (komise pro bezpečnost, kulturu a životní prostředí – srovnejme s Poděbrady) a veřejnou diskusi o konkrétní problematice města jsem jindy, než při jednání zastupitelstva, nezaznamenal. V okolních městech se setkání občanů nad aktuálními problémy konají pravidelně. Nazývají je „Zeptejte se starosty“, „Setkání s občany“,   „Veřejné fórum“. Při projednávání petice umožní občanům Čelákovic vyjádřit se až hluboko po půlnoci, přičemž tento bod neuvedou do pozvánky  na zastupitelstvo (ostatně jako i další body tvořící co do počtu téměř polovinu). Jak rozdílně působí řízení města v Brandýse nad Labem. Zde pokaždé v zápise z  jednání zastupitelstva najdete  diskusi s občany hned v úvodu jednání. Opravdu myslí svou výzvu vážně?  Co územní plán? Původně měl být hotov v r.2014. Kdy bude jeho nová podoba i u nás? V okolních městech se s tím tak nepárají! Co plán komunitního rozvoje? Měl být hotový již v r.2013 a dodnes se na něm ani nezačalo pracovat!! Jsme snad jediné město srovnatelné velikosti v ČR, kde komunitní plán neexistuje. Co lípy v Kolárově ulici? Zdůvodnil někdo lidem jednoznačnou potřebu kácení? Ne. Tak proč říkají : pojďte město řídit s námi? Léta se o občany nezajímali. Do pracovních skupin si zvali jen své přátele a o opoziční názor nestáli. Před volbami ukazují lidskou tvář – daleko od jimi vzpomínaného roku 1968 nejsou.

Dotazník jako podklad pro volební program
Zdravice starosty ze Strategického plánu rozvoje města.

Dotazník v roce 2011 s velkými nadějemi  vyplnilo asi 700 občanů, mnoho z nich tehdy přišlo debatovat do kulturního domu a další po dobu téměř 1 roku pracovali na tvorbě plánu Strategického rozvoje. Schválně si přečtěte co říkal pan Pátek v době jeho schválení např. “Spolu s územním plánem a rozpočtem považuji tento dokument pro naše město za nejdůležitější.”.  Již asi po šesti měsících snaha skončila a plán rozvoje byl v tichosti „dán k ledu“. Máte vyplnit opět dotazník? Zahoďte jej, bude to stejné, jako když ho odevzdáte. Škoda času. Je to jen volební taškařice na podporu Pátka. Prý budeme mít domov seniorů a rekonstruovaný městský stadion (za studii jsme zaplatili 1 milion korun). Obrázky ve Zpravodaji a nic víc. Stavět je nechtějí, jen mazání medu.  Zveřejnili střednědobý výhled rozpočtu  pro r.2019 až 2020 . Domov seniorů ani stadion tam nenajdete. Jen záchodky na stadionu v ceně za 10 milionů.

 

Cenzura není, ale nesmí se o tom mluvit 

Aréna opět nezklamala objemem informací. Prázdná plocha, jako obvykle převládala. Mohli jsme zde číst dva absolutně rozdílné názory sdílené starostou Pátkem a zastupitelem Janákem. Je cenzura, a nebo není? Nebudu dělat rozhodčího.  Zdá se někomu, že byl někdy v Čelákovicích otištěn opoziční názor občana a vedení města nějak reagovalo? Je to běžné v několika příspěvcích každého čísla Říčanského Kurýru. Tak to vypadá, když cenzura není. Jak odpovídají na naše otázky lidé z vedení města třeba na oficiálním diskusním fóru města? Položil jsem otázku pro místostarostu Sekyru týkající se kanalizace ve staré Jiřině. Moc pěkně napsal články o kanalizaci ve Zpravodaji, ale chyběly v nich termíny. Chtěl jsem je znát. Odpověď nepřišla. Místostarostu Studničku jsem požádal o odpověď : kdy budou zveřejněny projekty dopravy. Prý termín není znám. Je placený m.j. za dopravu a tak proč nezná termíny? Pan starosta na 4 otázky k provedení rekonstrukce podhledů v gymnáziu neodpověděl na oficiálním fóru od srpna minulého roku a to byly otázky několikrát opakovány. Je to těžké odpovídat, když je akce terčem kritiky. V televizním pořadu Černé ovce dokonce i lhal.  Kritiku nesnese, ve Zpravodaji zneužívá své postavení a oponenty nazývá  křiklouny a rádoby odborníky. ON je přeci odborník na všechno. Podobné vlastnosti vynesly Járovi Cimrmanovi titul největšího Čecha. Někdy mám ten dojem, že jsem v divadle. Zvláště, když slyším „POJĎTE MĚSTO ŘÍDIT S NÁMI“   Je to trochu jiné, když toto slyším někde jinde. Prázdná hesla se volaly z tribun na 1.máje a to snad již máme za sebou.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Pin It on Pinterest